HomeDIVERSEJuventus, cu Mutu titular, a pierdut in fata lui Arsenal

Juventus, cu Mutu titular, a pierdut in fata lui Arsenal

Adrian Mutu a jucat titular contra lui Arsenal, marti seara in turul sferturilor de finala ale Ligii Campionilor. Atacantul nostru a avut o evolutie stearsa, iar italienii au pierdut cu 2-0 pe Highbury, pe final avand doi jucatori eliminati. In celalalt meci al serii, Barcelona a terminat 0-0 pe terenul celor de la Benfica.

Arsenal-Juventus 2-0

Juventus a inceput mai slab partida si a continuat in acelasi ritm pana la final. Mutu a inceput titular si a fost folosit in locul lui Nedved pe partea stanga. In atac, Capello a mizat pe Ibrahimovic si Trezeguet, insa acestia nu s-au prea implicat in joc.

De partea cealalta, Arsene Wenger a optat pentru o tactica 4-5-1 cu care a reusit sa reziste si in fata celor de la Real Madrid . Henry a fost folosit varf impins, ajutat de Robert Pires si Jose Antonia Reyes.

Prima ocazie periculoasa a meciului a venit in minutul 16, cand Fabregas, patruns in careu a sutat de la 7 metri putin lateral dreapta, la coltul lung putin pe langa poarta.

In minutul 18, la o lovitura libera, Henry a profitat de faptul ca centralul nu i-a aratat fluierul si a executat rapid o lovitura libera, insa mingea a trecut din nou pe langa poarta. Buffon era batut la acea minge.

Primul gol al meciului a picat in minutul 40. Fabregas a inscris printr-un sut la firul ierbii la coltul scurt din 10 metri pozitie centrala. Pasa decisiva a fost data de Henry.

Cu doua minute inainte de finalul primei reprize, scorul putea fi 2-0 pentru Arsenal, daca Zambrotta nu il deposeda in ultimul moment pe Hleb la marginea careului.

Repriza secunda a parut a fi la mana oaspetilor. Juventus a primit o lovitura libera destul de periculoasa pentru poarta adversa, insa executia lui Mutu a lasat mult de dorit.

Arsenal a “muscat” decisiv in minutul 69, prin “motorul” gazdelor, Thierry Henry si scorul a devenit 2-0, dupa un gol inscris din 7-8 metri pozitie centrala.

Mutu a fost schimbat de Fabio Capello in minutul 71 cu Chiellini. Adi a jucat in media echipei, a avut cateva suturi spre poarta, insa de cele mai multe ori s-au lovit de jucatorii adversi.

Camoranesi a fost eliminat in minutul 87, dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben.

Capitanul lui Arsenal, Henry s-a distrat in adevaratul sens al cuvantului cu jucatorii lui Juve de pe partea stanga a terenului. In minutul 89, Zebina a fost eliminat si el dupa ce a primit cel de-al doilea cartonas galben. Fundasul lui Juve si-a pierdut calmul si l-a faultat urat pe Henry, cu toate ca faza nu prezenta pericol pentru oaspeti.

Repriza a doua a fost prelungita cu doua minute, timp in care Juventus s-a instalat cu toata echipa in aparare.

Centralul acestei partide a fost suedezul Peter Frojdfeldt.

La partida au asistat aproximativ 35.000 de spectatori.

Arsenal:
Lehmann, Eboue, Toure, Senderos, Flamini, Hleb, Silva, Fabregas, Pires, Henry, Reyes (Van Persie 82).
Rezerve: Almunia, Diaby, Bergkamp, Song Billong, Walcott, Djourou.
Antrenor: A. Wenger

Juventus:
Buffon, Zebina, Thuram, Cannavaro, Zambrotta, Camoranesi, Vieira, Emerson, Mutu (Chiellini 71), Ibrahimovic, Trezeguet (Zalayeta 79).
Rezerve: Abbiati, Kovac, Balzaretti, Blasi, Giannichedda
Antrenor: Fabio Capello

Barcelona, egal la Benfica

Benfica nu a putut invinge acasa pe Barcelona, scor final 0-0, marti seara in mansa intai a sferturilor de finala ale Ligii Campionilor, la capatul unei partide pline de ocazii. Catalanii au prima sansa de a face pasul in semifinale, in retur.

Golgheterul lui Benfica, Nuno Gomes nu a putut juca in acest meci din cauza unei suspendari. Locul acestuia a fost luat de Geovanni. Fundasul Alcides nu a jucat nici el din cauza ueni accidentari, fiind inlocuit in echipa de Ricardo Rocha.

De la Barcelona, Rijkaard nu a putut conta pe capitanul Carles Puyol (suspendat), Edmilson si Rafael Marquez (suspendati). De asemenea, playemaker-ul Lionel Messi nu a fost inclus din cauza unei accidentari, iar pozitia acestuia in echipa a revenit lui Henrik Larsson.

Barcelona a avut un start de repriza lent, fara intentia de a ataca in valuri.

Moretto a fost pus la grea incercare in minutul 7, dupa un sut expediat de brazilianul Ronaldinho dintr-o lovitura libera indirecta din interiorul careului de la Benfica.

Pe finalul primei reprize, Barca a fortat un pic mai mult, insa suturile lui Van Bommel si Eto’o au fost respinse salutar.

In startul reprizei secunde, antrenorul lui Benfica a fost o prima schimbare: l-a scos pe Robert si l-a introdus pe Miccoli.

Primul cartonas galben a fost incasat de Iniesta de la Barcelona. Scorul la cartonase s-a terminat 3-1 pentru Barcelona.

Repriza secunda a fost prelungita cu trei minute. A fost un meci frumos, cu ocazii multe la ambele porti, iar scorul din final este unul echitabil.

Centralul acestei partide a fost englezul Stephen Bennett.
La partida au asistat aproximativ 65.000 de spectatori.