HomeDIVERSEBarcelona - Werder Bremen 2-0

Barcelona – Werder Bremen 2-0

Dupa un inceput de meci echilibrat in care ambele echipe au demonstrat ca vor sa joace la victorie, Barcelona , amenintata de spectrul unei eliminari rusinoase din Liga Campionilor inca din fraza grupelor, a pus piciorul pe acceleratie si a reusit sa inscrie rapid de doua ori.

Mai intai Ronaldinho (13′) a transformat o lovitura libera obtinuta usor tot de el, pentru ca cinci minute mai tarziu, Gudjohnsen (18′) sa inscrie, nemarcat de nimeni, din mijlocul careului.

Werder si-a revenit din soc si s-a aruncat in atac incercand sa reduca diferenta, insa contraatacurile Barcelonei au fost la un pas sa mareasca scorul pe tabela de marcaj.

Retinem din prima repriza si faza entuziasmanta a lui Gudjohnsen care a driblat intreaga aparare germana, a patruns in careu, insa sutul lui a lovit bara, mingea revenindu-i lui Giuly care a ratat incredibil cu toata poarta goala in fata.

Am asistat apoi la o repriza secunda fara gol, dar cu un ritm alert si numeroase ocazii de gol.

Werder a revenit mult mai hotarata de la cabine si s-a aruncat in atac dominand repriza secunda cand si-a creat si cateva bune oportunitati de a marca. Catalanii s-au multumit sa joace cartea contraatacului si au facut-o destul de periculos, reusind sa puna presiune pe apararea germana si sa termine meciul neinvinsi.

Barcelona scapa de o eliminare umilitoare din grupele Ligii si priveste cu incredere fazele superioare ale competitiei atunci cand in teren vor reveni mai multi jucatori de baza ce au fost accidentati.

Werder Bremen urmeaza sa-si continue parcursul european in Cupa UEFA.

In celalalt meci al grupei Chelsea a trecut pe teren propriu cu 2 – 0 de Levski Sofia si termina grupa pe primul loc.

Olympiacos Pireu 1 – 1 Sahtior Donetk
Chivu merge mai departe in Liga Campionilor, Sahtiorul lui Lucescu va juca in UEFA

1. CF Valencia 13 puncte
2. AS Roma 10 p.
3. Sahtior Donetk 6 p.
4. Olympiacos Pireu 3 p.

Nota: Echipele clasate pe primele doua locuri ale grupei vor continua in fazele superioare ale Ligii Campionilor, in timp ce ocupantele locurilor trei din grupa vor juca in Cupa UEFA.